top of page

Czym jest "Akademia EkoAsów"?

„Akademia EkoAsów” to pilotażowy program  Fundacji "Partnerstwo Dorzecza Kocierzanki i Koszarawy" dedykowany dla młodzieży aktywnie zaangażowanej w działania społeczne, a której bliskie są wartości związane z ekologią, dbałością o środowisko. Głównym celem projektu jest wzmocnienie kompetencji przywódczych oraz społecznych młodych ludzi z terenu powiatu żywieckiego, szczególnie w obszarze ekologii. "Wiemy, jak ważne dla młodego pokolenia jest zabranie głosu w tej sprawie. Chcemy, by ten głos był słyszalny i przekładał się na działania" - mówi Paulina Białek - koordynatorka projektu. 
Projekt to cykl spotkań warsztatowych, podczas których młodzież spotka się z ekspertami i szkoleniowcami, uczestnicy otrzymają praktyczną wiedzę związaną z prawami obywatelskimi, komunikacją,  przygotowaniem i zarządzaniem własnymi projektami i inicjatywami, ze szczególnym uwzględnieniem działań ekologicznych.  Oprócz warsztatów i spotkań, uczestnicy i uczestniczki będą  mieli okazję wypróbować swoje umiejętności  w praktyce, czyli wypracują i zorganizują  swoją inicjatywę ekologiczną na rzecz własnej społeczności z finansowym wsparciem Fundacji.

Cel projektu:

Głównym celem projektu jest wzmocnienie kompetencji przywódczych oraz społecznych młodych ludzi z terenu powiatu żywieckiego, szczególnie w obszarze ekologii. "Wiemy, jak ważne dla młodego pokolenia jest zabranie głosu w tej sprawie. Chcemy, by ten głos był słyszalny i przekładał się na działania" 

Co się wydarza w ramach projektu?

rojekt przewiduje cykl spotkań warsztatowych, podczas których młodzież spotka się z ekspertami i szkoleniowcami, uczestnicy otrzymają praktyczną wiedzę związaną z prawami obywatelskimi, komunikacją,  przygotowaniem i zarządzaniem własnymi projektami i inicjatywami, ze szczególnym uwzględnieniem działań ekologicznych.  Oprócz warsztatów i spotkań, uczestnicy i uczestniczki będą  mieli okazję wypróbować swoje umiejętności  w praktyce, czyli wypracują i zorganizują  swoją inicjatywę ekologiczną na rzecz własnej społeczności z finansowym wsparciem Fundacji.

EkoAsy_plakat.jpg

REKRUTACJA

Jeśli masz?
* masz 15-29 lat, 
* inspirujesz i angażujesz rówieśników, 
* Chcesz mieć wpływ na rzeczywistość, 
* chcesz rozwijać kompetencje przywódcze.
* Chcesz poznać innych młodych ludzi, którzy lubią działać
* Chcesz mieć otrzymać finansowe wsparcie na swój pomysł
Ten program jest dla Ciebie

 

 Uzyskaj więcej szczegółów i zgłoś się!

Więcej informacji z serii "Co i jak?" w Kompasie EkoAsów
http://bit.ly/EkoAsyKompas

WARSZTATY

WARSZTATY

Z pamiętnika Ekoasa:

Jest  5 marca 2021 r. i  godz. 18:00 - otwiera się  Akademia EkoAsów (co prawda

na zoomie, ale cóż ... takie czasy). Co na otwarciu? poznajemy się, rozwiązujemy quiz ekologiczny, rozmawiamy z absolwentami programów dla młodzieży -Anną Gryś (YouthBank Żywiec) i Mateuszem Ficoniem (MASA), by opowiedzieli o swoich działaniach po udziale w projektach młodzieżowych, o tym co im dało/daje angażowanie się społeczne.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pierwsze warsztaty:

W dniach 6-7 marca odbyły się warsztaty integracyjne i rozpoznające zasoby. Spotkaliśmy się w mniejszych grupach, zgodnie z obostrzeniami, po 4 osoby na spotkaniu, z częścią osób poprzez platformę zoom. Było sporo energii, pozytywnego wzmocnienia i już wiemy, że ciężko się rozstać. Na koniec spieramy się w debacie "Dzieci i ryby głosu nie mają" i dostajemy maseczki z logo EkoAsów.

Kolejne szkolenie 8h, już niestety na zoomie - 27 marca 2021 r. . Było trudno, spore wyzwanie tak mówić o wartościach życiowych, komunikacji.

Kolejne warsztaty bez laptopów. Idziemy w teren: 28-29 maja to warsztaty  pn.  Ingerencja człowieka w środowisko naturalne. Warsztaty prowadzone poprowadził  dr Michał Sobala- wykładowca UŚ wraz z naszymi trenerkami. Warsztaty zakończyła debata nt. “Jest możliwe życie bez plastiku”. 

oraz warsztaty z Komunikacji w zespole

Czerwiec: uczymy się "Jak rozpoznawać potrzeby i problemy w środowisku?" oraz dostajemy garść inspiracji do działania- od Anny Chęć- ekoliderki, aktywistki  i autorytetu w tej dziedzinie. Wcześniej  uczestniczyliśmy w akcji na rzecz środowiska: sprzątaliśmy wokół jeziora. 

Lipiec: poważne sprawy się zaczynają, czyli uczymy się pisać proste projekty. 

Warsztaty wyjazdowe

Sierpień był super - wspólny wyjazd do ośrodka w Gilowicach, temat "Liderstwo w dziedzinie ekologii. Poznaliśmy Jacka  Bożka- ekoliderb, działacza Klubu Gaja. To spotkanie zostanie w nas na długo. Była też debata i tym razem ważny temat dla nas “Greta Thunberg jest głosem młodego pokolenia”.  

Wrzesień - miesiąc praktycznej wiedzy na temat ekologii: "Ekologia w codziennym funkcjonowaniu".  Tym razem spotykamy się  z Anią Ziębą - lokalną liderką, która prowadzi między innymi akcję ochrony drzew w mieście Żywcu. W drugi dzień warsztatów dowiadujemy się sporo nt. działań promocyjnych w społeczności lokalnej: Warsztaty współprowadzili: Jakub Marcjasz i Maja Kwiatkowska.

Październik: profesjonalizujemy się w debatach oksfordzkich, czyli szczegółowo poznajemy zasady debat, argumentację (w tym jak weryfikować źródła danych). W drugi dzień warsztatów nie jest lekko - ćwiczymy swoje umiejętności podczas warsztatów z wystąpień publicznych. Te ostatni warsztaty współprowadził Mateusz Rączka - mówca i trener wystąpień publicznych. 

Październik 22-24: warsztat pn. “Ewaluacja projektów i Fundraising”, czyli warsztat, na którym dowiadujemy się, jak pozyskiwać finanse na własne działania w przyszłości, ale również jak podsumować swoje działania i dokonywać właściwej ewaluacji Współprowadzone przez Gabriele Gibas- Psuturi, doświadczoną fundraiserkę, działaczkę, trenerkę.

Grudzień 1: warsztat, który był nam niesamowicie potrzebny, czyli  “Wyzwania komunikacji w zespole”. Sporo wiedzieliśmy na ten temat po realizacji EkoAkcji. 

Ostatni warsztaty grudniowe: “Ewaluacja i budowanie ścieżki rozwoju”, połączyliśmy z uroczystym zakończeniem. Przygotowaliśmy wspólnie dania wegetariańskie i wegańskich. Warsztaty te w dobry sposób uzupełniły program “Akademii EkoAsów”. Połączenie podsumowania z warsztatami wegetariańskimi, dyskusje na temat niemarnowania żywności w okresie świątecznym były ciekawym merytorycznym podsumowaniem Akademii EkoAsów. Będziemy tęsknić za tym czasem.

EKOAKCJE

EkoAkcje to było wyzwanie i przygoda i jedna z najważniejszych części programu Akademii EkoAsów, w której my EkoAsy mogliśmy w praktyczny sposób wykorzystać pozyskaną wiedzę i umiejętności. 

Przystąpiliśmy do wypracowania i zrealizowania EkoAkcji, kampani na rzecz lokalnej społeczności w sposób, który miał na celu przygotować nas do podobnych działań w przyszłości. Każda grupa, składająca się z 3 do 4 osób,  dysponowała  budżetem na sumę 1000,00 zł na realizację działań/kampani na rzecz ekologii. Koordynatorki przygotowały regulamin ekoakcji (kompas), formularz wniosku oraz wzór sprawozdania dla ekoakcji. Opracowaliśmy swoje pomysły na działania pod czujnym okiem coacha, czyli specjalistki w dziedzinie pisania, prowadzenia, rozliczanie wniosków, uwzględniając regulamin konkursu, wymagania związane z wypełnieniem formularza wniosku i pozyskaniem wolontariuszy/wolontariuszek do realizacji ekoAkcji. 

Oj działo się: 

                                                                               1.     Nazwa zespołu ECOlogic 

                                                                                       Tytuł projektu: ECOlogic movie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Celem projektu było podniesienie świadomości społeczności lokalnej na tematy związane z ochroną środowiska i popularyzacja rzetelnych informacji  w obszarze ekologii. Cele te osiągnęliśmy poprzez realizację 3 spotów filmowych, w których wystąpiły 3 osoby znane ze swojej działalności na rzecz środowiska : Rafał Bałaś- inicjator akcji Czyste Beskidy, Anna Chęć- założycielka Fundacji Świat w naszych rękach, Rafał Kastelik- lokalny pszczelarz. 

 

2.     Nazwa zespołu wnioskującego o grant:  ESeJe

Tytuł projektu: Eko senior – Eko junior!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Celem projektu było zawiązanie więzi między pokoleniami poprzez przyswojenie nowych nawyków związanych z ochroną środowiska podczas zorganizowanego pikniku ekologicznego. W pikniku wzięło udział ponad sto osób, a także włączyły się w niego m.in. lokalne NGO, lokalne instytucje: MCk-Globik, Sanepid, a także nieformalne grupy młodzieży. Uczestnicy mieli szansę odwiedzić różne punkty, zebrać informacje na temat prawidłowej segregacji śmieci, sprawdzić ile śladu węglowego pozostawiamy po sobie i poznać inne akcje społeczne realizowane na terenie Żywiecczyzny. 

 

                                                                             3.     Nazwa zespołu wnioskującego o grant:  PFO (Pszczoły Fajne Owady). 

                                                                                      Tytuł projektu: Hotele dla dzikich zapylaczy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Celem było: zwrócenie uwagi na zmniejszającą się populację dzikich zapylaczy poprzez szkolenia z zakresu samodzielnego tworzenia hoteli dla dzikich zapylaczy. Warsztaty przez nas prowadzone, były przeprowadzone w dwóch szkołach w  Milówce i  Żywcu, a także warsztaty otwarte w Przystanku Zabłocie w Żywcu. Poza tym zawieźliśmy do każdej gminy (a jest ich 15) jeden hotelik  dla dzikich zapylaczy. 

 

                                                                               4.     Nazwa zespołu wnioskującego o grant (Zespół):  Zieloni

                                                                                        Tytuł projektu: Zielone Ulice

 

 

 

 

 

 

 

 

Projekt miał na celu posadzenie pnączy przed pięcioma budynkami w centrum Żywca, by wpłynąć nie tylko na ochłodzenie temperatury zabetonowanego centrum miasta, ale i obniżyć poziom zanieczyszczenia.  Działania projektowe rozpoczęły się od zdobycia koniecznych pozwoleń od władz miasta Żywca. Pisma administracyjne i rozmowy z władzami nie przyniosły jednak oczekiwanych rezultatów. Otrzymaliśmy odmowę na zorganizowanie prac w centrum miasta. Nie poddaliśmy się i w ramach projektu podjęliśmy rozmowy z kierownictwem lokalnego kina (również w centrum miasta), które wyraziło zgodę na posadzenie pnącz przy jednej ścianie kina.

1235DB2A-CB54-4260-AA47-7600742496EA.jpeg

DEBATY  

OKSFORDZKIE

Debaty oksfordzkie obecne przez cały okres realizacji projektu, jako narzędzie wprowadzające właściwe nawyki factcheckingowe,  uczące weryfikacji  źródeł danych, konieczności uzasadniania podejmowanego stanowiska, próby szukania porozumienia pomiędzy różnymi racjami.  Przeprowadzaliśmy je na warsztatach, często podsumowując warsztaty. W czasie warsztatów wyjazdowych, weryfikowaliśmy fact-checkingową tezę: Greta Thumberg jest głosem młodego pokolenia

Najważniejszym elementem był  turniej debat oksfordzkich, w którym uczestniczyło w sumie 6 szkół: 4 szkoły podstawowe, 2 szkoły średnie. 

Przed turniejem na prośbę nauczycieli przeprowadziliśmy warsztaty w szkołach z zasad debat oksfordzkich w sumie 20h.

9 grudnia 2021 r. odbyły się w formie online półfinały dla szkół podstawowych- 4 debaty. Debatowały ze sobą następujące szkoły: Zespół Szkolno-Przedszkolny w Twardorzeczce, Zespół Szkół w Gilowicach, Szkoła Podstawowa nr 1 w Międzybrodziu Bialskim, Szkoła Podstawowa Cervantes Żywiec. 

Uczestnicy i uczestniczki debatowali na następujące tezy:

Pandemia Covid 19 spowalnia katastrofę ekologiczną na Ziemi oraz Ekożycie jest kosztowne.

W dniu 17 grudnia 2021 r. odbyły się 2 debaty finałowe, połączone z oficjalnym zakończeniem projektu. W finale również w formie online, start godz. 9:00 wzięły udział cztery drużyny:

dwie szkoły średnie: Zespół Szkół Budowlano- Drzewnych im. Armii Krajowej w Żywcu i Liceum Cogito oraz dwie szkoły podstawowe (zwycięzcy półfinałów debat): Zespół Szkół w Gilowicach, Szkoła Podstawowa nr 1 w Międzybrodziu Bialskim. Teza debat: Każdy z nas ma realny wpływ na ograniczenie globalnego ocieplenia. Każdą debatę oceniało jury w skład którego wchodzili lokalni liderzy i liderki. Debaty były prowadzone przez marszałka/marszałkinie. Warto dodać, że składy jurorskie były powołane z uwzględnieniem równości pod kątem płci, jednak dzień przed półfinałem 3 z powołanych jurorów okazało się zachorować. 

Uczestnicy i uczestniczki Turnieju otrzymali pamiątkowe dyplomy, medale (ekologiczne) oraz karty podarunkowe. 

 

SPOTKANIE PODSUMOWUJĄCE I INSPIRUJĄCE INNYCH

Spotkanie podsumowujące i inspirujące odbyło się równocześnie z finałem debat oksfordzkich.

Wpierw zostały przeprowadzone indywidualne konsultacje dla dwóch uczestniczek Ekoasów ze trenerem wystąpień publicznych. Jego zadaniem była pomoc przy przygotowaniu przemówień, a finalnie do wygłoszenia dwóch mów w stylu YoungTed. W tym punkcie należy dodać, że obie mówczynie wystąpiły na żywo z przygotowanymi przemówieniami w ramach Toastmasters Na szczycie, podczas to którego spotkania konkurs na najlepsze przemówienie wygrała uczestniczka EkoAsów. Wystąpienia te zostały zarejestrowane i zaprezentowane  podczas spotkania finałowego w dniu 17 grudnia 2021. Całość odbyła się za pośrednictwem platformy zoom. Wielki finał oraz debaty dotarły do 2,4 tyś odbiorców, zostały wyświetlone 1,4 tyś razy, i udostępnione 28 razy. Spotkanie obejrzeli przedstawiciele lokalnych NGO (ilość udostępnień, informacja zwrotna od ich przedstawicieli/ przedstawicielek) oraz lokalnych JST  (m.in. wicestarosta powiatu żywieckiego otworzył wydarzenie). Podczas podsumowania Akademi EkoAsów  zaprezentowaliśmy filmy dokumentujące przebieg EkoAkcji, sylwetki EkoLiderów I EkoLiderek. Wszystkie materiały, jak i relacja z przebiegu wydarzenia jest dostępna na facebooku Fundacji. 

bottom of page