W ramach spotkań z lokalnymi artystami, twórcami, rękodzielnikami oraz własnych obserwacji młodego pokolenia mieszkańców obszaru LGD, podjęliśmy się opracowania i realizacji projektu, którego celem było przekazanie dzieciom i młodzieży technik rękodzielniczych (z uwzględnieniem ich związku z Żywiecczyzną) w bezpośrenim kontakcie z "mistrzami" danych umiejętności, dając tym samym alternatywę dla portali internetowych zamieszczających tzw. tutooriale czy instrukcje DIY (z ang. Do It Yourself).

Projekt w ramach programu "Razem Możemy Więcej" finansuje:

logoEFRWP

1.Zorganizowane zostały warsztaty z wykonywania tradycyjnych ozdób i zabawek żywieckich (kwiaty z bibuły, drewniane koniki, ptaszki i klepoki, zabawki z siana, ozdoby wykonywane szydełkiem). Poprzez zajęcia przypomnieliśmy i utrwaliśmy w młodszym pokoleniu tradycje rękodzielnicze żywiecczyzny, jak również pobudziliśmy ich kreatywność i umiejętności manualne czy techniczne.

2. W połowie trwania projektu, wspólnie z GOK Świnna zorganizowaliśmy targi twórczości artystycznej, gdzie wszyscy uczestnicy zajęć mogli zaprezentować swoje wyroby, a osoby, które dopiero na targach zainteresowały się rękodzielnictwem, mogły skorzystać z możliwości nauczenia się tych technik.

Targi zostały ponowione w sąsiedniej gminie Gilowice, nasi twórcy zaprezentowali się w czasie Dni Gilowic, jednej z większych imprez plenerowych w powiecie.

3. Zajęcia utrwalaliśmy fotograficznie i z części z nich wykonaliśmy pliki graficzne-instrukcje wykonania danego przedmiotu - zamiesciliśmy je na portalach promujących DIY (z ang. do it yourself).

4. Pod koniec realizacji projektu prace twóców i uczestników zajeć zaprezentowaliśmy na Dożynkach w Gminie Świnna.